Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Zdraví národa: Ženy dívky, ověřte si, zda je pro vás hormonální antikoncepce bezpečná

zdravi-naroda-zeny-divky-overte-si-zda-je-pro-vas-hormonalni-antikoncepce-bezpecna.jpg 18.07.2016 | Zdeněk Soudný

Hodláte užívat či užíváte-li hormonální antikoncepci, zpozorněte. Preventivní program Zdraví národa vám pomůže zjistit, zda netrpíte některou z trombofilních mutací. Žilní trombóza je třetím nejčastějším onemocněním cévního systému. Riziko vrozené poruchy způsobující vyšší tendenci k tvorbě krevních sraženin může být ještě zvýšeno vnějšími faktory, mezi něž u žen a dívek patří užívání hormonální antikoncepce.

Pomocí DNA analýzy krve je možné zjistit, zda je žena nositelkou některé z trombofilních mutací. Ženy a dívky mezi 15 a 25 lety si mohou snadno a bezplatně ověřit, jestli se tato genetická zátěž týká i jich. Stačí, když v období od 26. září do 7. října 2016 přijdou do některého z odběrových pracovišť společnosti synlab czech, s pomocí odběrové sestry vyplní žádanku a nechají si bezplatně odebrat vzorek krve, ze kterého bude provedena analýza DNA pro vyloučení či potvrzení Leidenské mutace (FV) a mutace Protrombinu (FII). Veškeré informace o bezplatném vyšetření jsou k dispozici na www.zdravinaroda.cz.

„Kombinované antikoncepční preparáty obsahují nízké dávky estrogenů a progestinů, a pokud uživatelka hormonální antikoncepce trpí skrytou formou trombofilie, je u ní riziko závažných trombo-embolických komplikací až 100× vyšší,“ uvádí Ing. Mgr. Bc. Libor Staněk, vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky synlab czech. „Toto riziko dále roste, pokud dívka či žena kouří, má nadváhu nebo se trombóza vyskytuje u ní v rodině. Znalost genetických dispozic je proto důležitá pro prevenci a minimalizaci komplikací spojených se vznikem trombózy a tromboembolické nemoci. Pokud výsledky vyšetření ženám potvrdí jednu z mutací genů či obě, je potřeba, aby výsledky konzultovala se svým praktickým lékařem nebo gynekologem,“ doplňuje Ing. Staněk.

 

O TROMBOFILNÍCH MUTACÍCH

Trombofilie je sklon ke zvýšené tvorbě krevních sraženin. Tyto se mohou od cévní stěny odtrhnout a začít putovat krevním oběhem. Mohou ucpat cévu a způsobit tak srdeční či mozkovou příhodu, hlubokou žilní trombózu či plicní embolii. Nositelem genetických dispozic trombofilie, tedy vrozeného sklonu ke zvýšenému srážení krve, je až 8 % české populace. Nejčastějšími příčinami vrozené formy trombofilie jsou mutace v genech pro faktor V (takzvaná Leidenská mutace) a faktor II (takzvaná mutace Protrombinu). Mezi vnější vlivy zvyšující riziko trombofilie patří dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, kouření, náročné operace, křečové žíly na dolních končetinách nebo obezita. Nejvíce ohroženou skupinou jsou ženy užívající hormonální antikoncepci, v případě pouhého užívání hormonální antikoncepce je riziko trombózy více než dvacetinásobné, genetické predispozice ho pak ještě dále zvyšují.


Klíčová slova:
Zdraví národa
Trombofilie

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2016/03
Zobrazit jako .PDF
zdravi-naroda-zeny-divky-overte-si-zda-je-pro-vas-hormonalni-antikoncepce-bezpecna.jpg
uvodnik_1.jpg 15.02.2017
MUDr. Stanislava Štěpánová Hozová
uvodnik.png 06.12.2018
MUDr. Marek Antoš

Související článkyvysledky-zdravi-naroda-v-cr-kopiruji-celosvetove-statistiky.jpg

Výsledky Zdraví národa v ČR kopírují celosvětové statistiky

24.05.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...V rámci preventivního programu Zdraví národa jsme dívkám a ženám ve věku od 15 do 25 let(včetně) užívajícím hormonální antikoncepci,ale i těm, které teprve plánují ji brát, umožnili bezplatně zjistit, zda netrpí některou z trombofilních mutací. To znamená, že laboratorním rozborem DNA z krve potvrdíme, či vyvrátíme, zda mají genetické predispozice ke zvýšené tvorbě krevních sraženin, jež je mohou ohrozit na životě.
zdravi-naroda-se-opet-vratilo-k-tukum-v-krvi-cesi-opet-propadli.jpg

Zdraví národa se opět vrátilo k tukům v krvi, Češi opět propadli

22.08.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Preventivní program Zdraví národa se opět tematicky zaměřil na tuky v krvi. Zájemci napříč Českou republikou měli možnost absolvovat laboratorní vyšetření lipidového profilu. Výsledky laboratorních rozborů nepřekvapily a bohužel potvrzují, že česká populace bojuje se zvýšenou hladinou cholesterolu a dalších krevních tuků.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková