Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Zbavíme se někdy rakoviny?

Zhoubné nádory doprovázejí lidstvo odjakživa, není to tedy jen trest za znečištěné životní prostředí nebo nezdravý způsob života. Nádorů je celkem více než 80 druhů a postihují nejen lidi, ale také zvířata.

S prodlužujícím se věkem se pravděpodobnost vzniku rakoviny výrazně zvyšuje, prostě se jí dožijeme. Tím, že se zásadně snížila úmrtnost na infekce a nemoci srdce a cév, prodloužila se významně délka života a rakovina tak dostala příležitost být častější příčinou nemoci a smrti.

Třetinu případů výskytu rakoviny lze vysvětlit genetikou a vlivem prostředí, dvě třetiny jsou zřejmě dány tím, že se množení buněk nepovede a organizmus takové nepovedené buňky nedokáže včas zničit.

Podle mého názoru se rakoviny nikdy nezbavíme, její výskyt je přirozenou součástí našeho života. Můžeme ale udělat hodně proto, abychom alespoň snížili pravděpodobnost jejího výskytu nebo její vznik oddálili.

Je vhodné vyhýbat se zbytečnému zvyšování rizika jejího výskytu (kouření, obezita, téměř žádná fyzická aktivita, častá konzumace červeného masa) a udělat vše pro to, aby se u nemocného zjistila co nejdříve, tedy v počátečním stadiu, kdy je lépe léčitelná a často i zcela vyléčitelná. K tomu slouží nejen samovyšetřování (například prsu u žen, uzlin, sledování stolice a moči, zda se v nich neobjevuje krev), ale také pravidelné prohlídky u praktického lékaře, a především screeningové programy, které se týkají rakoviny prsu, tlustého střeva a děložního čípku.

Rakoviny se lidstvo nikdy nezbaví, s tou myšlenkou musíme umět žít a udělat vše pro to, abychom svým jednáním nezvyšovali její šance na výskyt a na zkrácení našeho života.


Klíčová slova:
rakovina

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/01
Zobrazit jako .PDF
zbavime-se-nekdy-rakoviny.jpg

Související článkycesi-sva-jatra-tak-radi-nemaji-vysledky-jejich-vysetreni-nedopadly-dobre.jpg

Češi svá játra tak rádi nemají, výsledky jejich vyšetření nedopadly dobře

18.07.2016 | MUDr. Tomáš Hrádek, Zdeněk SoudnýCelý článek...Češi svá játra tak rádi nemají. Nebo o ně neumí minimálně pečovat. Ukázal to další běh preventivního programu Zdraví národa společnosti synlab, zaměřený právě na tento důležitý orgán. U více než 50 % vyšetřených žen se prokázaly výsledky mimo normu, u mužů dosáhl počet vyšetření s nálezem mimo normu dokonce neuvěřitelných 79 %. Muže, tak poprvé v historii Zdraví národa, porazily, navíc takto zásadně, ženy. Celkem se této akce, která byla realizována v květnu 2016, zúčastnilo 3 518 probantů.
diky-synlabu-si-muzi-mohli-udelat-technickou-prohlidku-vlastniho-zdravi-zdarma.jpg

Díky SYNLABU si muži mohli udělat „technickou prohlídku“ vlastního zdraví zdarma

18.10.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Více než 3 měsíce měli čeští muži unikátní šanci nechat si otestovat své zdraví. Společnost SYNLAB společně s projektem STK pro chlapy Petra Koukala přichystala pro všechny zájemce balíček bezplatného testování, který jednoduchým a rychlým způsobem přinesl základní pohled na zdraví prostaty, množství cholesterolu v krvi, nebo třeba na to, zda se ve stolici nenachází krev indikující karcinom tlustého střeva či konečníku. Odběrovými pracovišti SYNLAB prošlo celkem 630 zájemců. U mnohých z nich přitom výsledky ukázaly, že přišli včas, nebo dokonce již pár minut po pomyslné dvanácté hodině.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková