Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Výsledky Zdraví národa v ČR kopírují celosvětové statistiky

vysledky-zdravi-naroda-v-cr-kopiruji-celosvetove-statistiky.jpg 24.05.2017 | Zdeněk Soudný

V rámci preventivního programu Zdraví národa jsme dívkám a ženám ve věku od 15 do 25 let(včetně) užívajícím hormonální antikoncepci,ale i těm, které teprve plánují ji brát, umožnili bezplatně zjistit, zda netrpí některou z trombofilních mutací. To znamená, že laboratorním rozborem DNA z krve potvrdíme, či vyvrátíme, zda mají genetické predispozice ke zvýšené tvorbě krevních sraženin, jež je mohou ohrozit na životě.

Sklon k tvorbě krevních sraženin může být ještě zesílen vnějšími faktory, například užíváním hormonální antikoncepce. Takzvané kombinované antikoncepční preparáty, které obsahují nízké dávky estrogenů a progestinů, riziko trombózy (vzniku krevní sraženiny) více než dvacetinásobně zvyšují. Není-li genetický sklon ke vzniku trombózy včas odhalen, zdraví ženy může být vážně ohroženo nejen v souvislosti s užíváním antikoncepce, ale také později během těhotenství.

Onemocnění spojená s tromboembolickou komplikací

Pokud se krevní sraženina odtrhne od cévní stěny a začne putovat krevním oběhem, je zde veliké riziko ucpání cévy, které může způsobit srdeční či mozkovou příhodu, hlu- bokou žilní trombózu nebo plicní embolii.

Pokud krevní sraženina ucpe některou žílu z hlubokého žilního systému, dochází k omezení nebo úplnému zastavení toku krve (tzv. hluboké žilní trombóze) nejčastěji na dolních končetinách. K plicní embolii dochází, pokud se krevní sraženinou ucpe céva dodávající krev do plic. Cévní mozková příhoda může být zapříčiněna trombózou nebo embolií mozkových tepen projevující se narušením motoriky a kognitivních funkcí, v některých případech s fatálním koncem.

Prevence tromboembolických onemocnění

Riziko tromboembolické  nemoci je možné zmírnit dodržováním zásad zdravého životního stylu. Výrazně omezte kouření a zařaď te dostatek pravidelného pohybu. Fyzická aktivita totiž zvyšuje tvorbu enzymu fibrinolyzínu, který rozkládá krevní sraženiny. K prevenci obezity je také vhodné dodržovat zdravý jídelníček. Nadměrný příjem energie aktivuje velké množství volných radikálů, které následně způsobují zánětlivé poškozování cévní stěny. Do jídelníčku zahrňte více potravin obsahujících omega-3 mastné kyseliny, které přirozeně ředí krev a tím zabraňují trombóze. Samozřejmostí by měla být také dostatečná hydratace. Zvýšenou pozornost věnujte i důkladnému doléčení všech infekcí, které při dlouhodobém působení aktivují zánětlivé procesy a zvyšují také riziko trombózy.

Pokud si chce pacient ověřit, zda netrpí některou z trombofilních mutací, stačí navštívit kterékoli odběrové pracoviště
společnosti synlab czech a s pomocí odběrové sestry vyplnit žádanku na toto vyšetření nabízené v rámci samoplátcovského programu. Naše laboratoř v rámci akce Zdraví národa v yšetřila celkem 2 682 klientek ve věku od 15 do 25 let včetně pomocí DNA analýzy z krve.

U všech jsme testovali možnou přítomnost leidenské mutace (FV) a mutace pro protrombin (FII). Z této skupiny vyšetření byl záchyt genetických změn v 218 případech, tj. 8,1 %, což odpovídá světové populaci.

Leidenská mutace byla prokázána ve 157 (5,9 %) případech z celkového počtu vyšetřených; z toho ve dvou případech v homozygotní sestavě, která může riziko trombózy zvýšit až 80krát. Ostatních 155 případů byli heterozygoti, u nichž riziko není tak markantní.

Mutace pro protrombin byla prokázána v 61 (2,2 %) případech z celkového počtu vyšetřených; u všech v heterozygotní sestavě, což opět odpovídá celkové populaci. U těchto lidí je riziko trombózy zvýšeno dvakrát až třikrát.

Závěrem lze konstatovat, že výsledky kopírují data světové populace a zároveň ukazují na nutnost testování trombofilních mutací například v souvislosti s užíváním antikoncepce.

 Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/02
Zobrazit jako .PDF
vysledky-zdravi-naroda-v-cr-kopiruji-celosvetove-statistiky.jpg

Související článkyzdravi-naroda-zeny-divky-overte-si-zda-je-pro-vas-hormonalni-antikoncepce-bezpecna.jpg

Zdraví národa: Ženy dívky, ověřte si, zda je pro vás hormonální antikoncepce bezpečná

18.07.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Hodláte užívat či užíváte-li hormonální antikoncepci, zpozorněte. Preventivní program Zdraví národa vám pomůže zjistit, zda netrpíte některou z trombofilních mutací. Žilní trombóza je třetím nejčastějším onemocněním cévního systému. Riziko vrozené poruchy způsobující vyšší tendenci k tvorbě krevních sraženin může být ještě zvýšeno vnějšími faktory, mezi něž u žen a dívek patří užívání hormonální antikoncepce.
synlab-czech-nove-nabizi-mimoradny-svoz.jpg

synlab czech nově nabízí mimořádný svoz

18.10.2016Celý článek...Na začátku srpna jsme spustili zcela novou službu pro své klienty. O mimořádný svoz laboratorních vzorků ze své ordinace si nyní můžete zažádat prostřednictvím aplikace synlabdata v sekci SVOZ. Na vaši on-line žádost neprodleně zareaguje dispečink spádové laboratoře. Cílem této služby je vyhovět vašim požadavkům na urgentní svoz vzorků a urychlení procesu jejich zpracování.
laboratorni-vysetreni-jako-zaklad-uspesne-lecby-rakoviny-prostaty.jpg

Laboratorní vyšetření jako základ úspěšné léčby rakoviny prostaty

15.02.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Karcinom prostaty se stal v posledních letech faktickým strašákem mužů. Zatímco dříve se týkal spíše mužů nad 50 let věku, stále častěji se lékaři ve svých ordinacích setkávají s indikací tohoto vážného onemocnění u mužů mladších, nezřídka i pod třicítku. Ostatně své by o tom mohl vyprávět olympionik a úspěšný badmintonista Petr Koukal, který svou veřejnou aktivitou pomohl k rozšíření povědomí o riziku onemocnění.
zdravi-naroda-se-opet-vratilo-k-tukum-v-krvi-cesi-opet-propadli.jpg

Zdraví národa se opět vrátilo k tukům v krvi, Češi opět propadli

22.08.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Preventivní program Zdraví národa se opět tematicky zaměřil na tuky v krvi. Zájemci napříč Českou republikou měli možnost absolvovat laboratorní vyšetření lipidového profilu. Výsledky laboratorních rozborů nepřekvapily a bohužel potvrzují, že česká populace bojuje se zvýšenou hladinou cholesterolu a dalších krevních tuků.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková