Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

V SYNLABU jsme se opět připojili k Movemberu

v-synlabu-jsme-se-opet-pripojili-k-movemberu.jpg 15.02.2017 | Zdeněk Soudný

I loni patřil „kníratý“ listopad v SYNLABU mužům. Respektive vyšetření rakoviny prostaty. Ve vybraných odběrových pracovištích si mohli muži nechat bezplatně zjistit, zda mají svou prostatu v pořádku. SYNLAB tak navázal na akci STK pro chlapy, kterou podpořil v polovině roku, a která trvala od června do konce září.

Listopadového běhu Zdraví národa, věnovaného Movemberu, se zúčastnilo 84 mužů. V 7 případech byl zaznamenán výsledek s překročenou limitní hodnotou, ve 4 případech pak s výrazným překročením těchto hodnot, které indikovalo riziko onemocnění. Tito pacienti byli poučeni o tom, že by měli neprodleně vyhledat svého praktického lékaře a poradit se s ním o dalším postupu v rámci včasného záchytu karcinomu prostaty, případně jeho léčby.

Každý rok v České republice onemocní karcinomem prostaty 8 000 mužů. Více než1 400 z nich zemře. Protože téměř polovina nemocných nemá žádné příznaky, je často nádorové onemocnění prostaty označováno jako „tichá nemoc“. Přestože se počet nemocných každým rokem zvyšuje, právě díky včasné a přesnější diagnostice úmrtnost na toto onemocnění významně klesá. Prvotní záchyt rakoviny prostaty spočívá v odběru krve. Pro vyšetření rakoviny prostaty používá SYNLAB nejmodernější laboratorní metodu – rozšířené sérové stanovení PSA, fPSA a p2PSA.

Na muže myslel SYNLAB již v létě, když podpořil akci STK pro chlapy

Tehdy absolvovalo preventivní prohlídku celkem 630 mužů. Motivoval je k tomu Petr Koukal a jeho nadační fond STK pro chlapy, šířící povědomí o důležitosti zdravotní prevence. V rámci letní STK Roadshow proto českým mužům nabízel bezplatné vyšetření zaměřené na prevenci civilizačních a onkologických chorob. Zhoršené markery, které mohou signalizovat karcinom, mělo 92 z nich.

Přes 22 500 mužů se v létě 2016 zapojilo do projektu STK Roadshow. Stovky z nich zároveň využily možnost bezplatného preventivního vyšetření v rámci STK stanic, jež fungují v rámci odběrových míst společnosti SYNLAB. U 92 mužů byly identifikovány zhoršené hodnoty markerů, signalizujících riziko rakoviny prostaty a tlustého střeva. Tři čtvrtiny pak měly zvýšený cholesterol a zhruba sto mužů také krevní cukr, což jsou hodnoty zhruba odpovídající incidenci těchto zdravotních problémů v populaci.

Ve 33 případech šlo o zvýšené nádorové markery, které mohou značit rakovinu prostaty. U 59 mužů pak testy prokázaly krev ve stolici, jež může být signálem kolorektálního karcinomu. Neznamená to, že všichni mají rakovinu. Zvýšené markery mohou mít na svědomí také záněty a další onemocnění. Je to však velmi varovný indikátor a proto byla těmto mužům doporučena návštěva odborníka.


Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/01
Zobrazit jako .PDF
v-synlabu-jsme-se-opet-pripojili-k-movemberu.jpg

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková