Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

SYNLAB přebírá cytologickou laboratoř Prokopec COP v Českých Budějovicích

K 10. lednu 2019 dokončil SYNLAB – evropský lídr ve zdravotnické diagnostice, akvizici laboratoře Prokopec COP s.r.o. prostřednictvím své dceřiné společnosti synlab czech s.r.o. Touto akvizicí rozšířila skupina SYNLAB svou paletu služeb o gynekologickou cytologii.

Touto cestou bychom vás chtěli seznámit s již uskutečněnými a plánovanými kroky rozvoje naší cytologické laboratoře. S cílem zrychlení a zkvalitnění poskytovaných služeb investujeme do modernizace technického vybavení laboratoře, když již došlo k instalaci automatického popisovače skel a zároveň bylo investováno do systému HOLOGIC, který umožňuje provádět metodu tekuté cytologie ThinPrep Pap test. Tato metoda, kterou doporučuje i Společnost českých patologů ČLS JEP, není zatím hrazena ze systému zdravotního pojištění. Jednoznačně umožňuje pomocí postupu zpracování vzorku větší záchyt suspektivních buněk, čímž se zvyšuje i kvalita vyšetření.

Zároveň s investicí na zavedení metody Liquid Based Cytology systémem HOLOGIC jsme se rozhodli rozšířit vybavení naší laboratoře CUBE v Praze v sekci molekulárních patogenů o systém HOLOGIC PANTHER pro detekci onkogenní mRNA HPV. Díky této investici lze kromě konkrétního typu HPV současně prokazovat aktivní virus exprimující virové proteiny, které ohrožují život pacientky. Tak lze vyloučit ty případy, kdy infekce lidským papilomavirem bude kompletně odhojena.

Z jednoho odběru pro tekutou cytologii tak bude možné provést screening karcinomu děložního čípku a návazné testování HPV.

V dalším kroku lze využít samoplátcovský test detekce metylace genu v regulačních oblastech. Díky stanovením úrovně metylace příslušných genů je možné predikovat reálné riziko rozvoje karcinomu děložního čípku u konkrétní pacientky.

S velkou pozorností přistupujeme i k oblasti následné péče, kde by chtěla laboratoř opět nabízet služby v oblasti expertní kolposkopie. Výše uvedené změny probíhají a předpokládáme, že komplexní vyšetření budeme Vašim pacientům schopni nabídnout během druhého čtvrtletí 2019.

V případě zájmu o doplňující informace nás kontaktujte na telefonním čísle +420 731 133 183 (Čechy), +420 605 224 289 (Morava).


Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2019/02
Zobrazit jako .PDF
synlab-prebira-cytologickou-laborator-prokopec-cop-v-ceskych-budejovicich.jpg
sexualne-prenosne-infekce-3-cast-lidske-papilomaviry-hpv.jpg 18.10.2016
Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková