Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Semináře SYNLAB – široké spektrum oblastí, ze kterých si vybral každý

seminare-synlab-siroke-spektrum-oblasti-ze-kterych-si-vybral-kazdy.jpg 15.02.2017 | Zdeněk Soudný

Také závěr roku 2016 patřil v SYNLABU, mimo jiné, vzdělávání a seminářům. Završila se tak série desítek hodin vzdělávání pro lékaře, zdravotní sestry i další zdravotnický i nezdravotnický personál, který v průběhu roku 2016 pokryl široké spektrum oblastí a specializací. A začalo se již s přípravou nových vzdělávacích akcí pro rok 2017.

Urogenitální infekce

Především na problematiku genitourinární infekce u mužů a infekce reprodukčních orgánů žen se ve svém příspěvku zaměřila RNDr. Eva Uhlířová z laboratoře společnosti SYNLAB v Brně Modřicích. Nejenže se věnovala jednotlivým nosologickým jednotkám z hlediska možných původců a jejich dostupné laboratorní diagnostiky, ale zároveň také doporučila využití odběrových souprav pro jednotlivé typy vyšetření a správné vyplnění požadavků na žádance. Prezentovány byly ale také možné interpretace laboratorních výsledků a uvedeny doporučené terapie na základě evropských směrnic. Účastníci semináře zároveň získali přehled aktuální antibiotické rezistence Neisseria gonorrhoeae u klientů laboratoře SYNLAB Brno Modřice za léta 2015–2016.
 
Novinky v biochemicko-hematologické laboratoři

Tématům laboratorních novinek v biochemicko-hematologické laboratoři se věnovala Mgr. Pavla Moudrá. V rámci problematiky diabetu mellitu byla připomenuta důležitost dodržení správných postupů v preanalytické fázi a objasněny aktuální vzorce pro jednoznačné určení diagnózy. Navazující téma kolorektálního karcinomu poskytlo posluchačům informace o nově zaváděném kvantitativním vyšetření okultního krvácení a o možnosti molekulární diagnostiky. Třetím probíraným okruhem bylo vyšetření rychlosti sedimentace erytrocytů pomocí analyzátoru Alifax. Na závěr byla krátce připomenuta důležitost preanalytické fáze všech laboratorních vyšetření.

Zákeřná tajemství hub – mykotoxiny kolem nás

RNDr. Dana Hanuláková se ve svém semináři vrátila k tématu hub v potravinách. Jak znovu upozornila, mykotoxiny byly objeveny v posledních desetiletích, i když jejich negativní účinky na člověka v souvislosti s konzumací potravin byly známé již ve starověku a středověku. Jsou to toxické a karcinogenní látky naturálního původu, jejichž producenty jsou toxinogenní vláknité mikromycety (některé druhy plísní ). Jsou produkovány jejich myceliem a vylučovány do substrátu. Mohou být obsaženy také ve sporách, které kontaminují životní a pracovní prostředí člověka. Mezi nejvýznamnější producenty mykotoxinů patří zástupci rodů Aspergillus, Fusarium, Penicillium, Stachybotrys a Alternaria. Dnes známe více než 300 mykotoxinů, některé se často vyskytují v potravinách (chléb a pečivo, sýry, salámy, suché plody, ovoce, zelenina, zavařeniny, a mnohé další ). Mezi nejzávažnější z nich patří aflatoxiny, ochratoxiny, patulin, fumonisiny, deoxynivalenol, zearalenon, sterigmatocystin, alternáriové mykotoxiny a kyselina cyklopiazonová. Kromě člověka jsou na jejich působení citlivá také hospodářská zvířata. Limity mykotoxinů v potravinách jsou stanoveny různými nařízeními, důležitý je však především systém prevence.


Klíčová slova:
synlab czech
seminář

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/01
Zobrazit jako .PDF
seminare-synlab-siroke-spektrum-oblasti-ze-kterych-si-vybral-kazdy.jpg

Související článkyzamestnanci-synlabu-se-potkali-na-adrenalinovem-vikendu.jpg

Zaměstnanci synlabu se potkali na adrenalinovém víkendu

18.07.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Ve slovenském areálu Divoká Voda - areálu vodných športov Čunovo se na počátku června potkalo 350 zaměstnanců společnosti synlab z České republiky a ze Slovenska. Kromě adrenalinových okamžiků bylo setkání také příležitostí ohlédnout se za uplynulým obdobím a ocenit nejlepší pracovníky.
synlab-vsazi-ve-svych-laboratorich-na-nejmodernejsi-technologie.jpg

Synlab vsází ve svých laboratořích na nejmodernější technologie

18.07.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Internet věcí plně vstupuje také do laboratoří společnosti synlab. Nejnověji díky spolupráci se společností COLSYS – AUTOMATIK, a.s. v podobě synlab monitoru, který pomáhá udržovat podmínky skladování termolabilních materiálů.
synlab-czech-nove-nabizi-mimoradny-svoz.jpg

synlab czech nově nabízí mimořádný svoz

18.10.2016Celý článek...Na začátku srpna jsme spustili zcela novou službu pro své klienty. O mimořádný svoz laboratorních vzorků ze své ordinace si nyní můžete zažádat prostřednictvím aplikace synlabdata v sekci SVOZ. Na vaši on-line žádost neprodleně zareaguje dispečink spádové laboratoře. Cílem této služby je vyhovět vašim požadavkům na urgentní svoz vzorků a urychlení procesu jejich zpracování.
uvodnik.jpg

Úvodník

18.10.2016 | MUDr. Kateřina PinterováCelý článek...Milí kolegové, ani se tomu nechce věřit, ale v rukách držíte poslední letošní vydání časopisu SYNLABIANER. Stejně jako čísla minulá, je i toto obsahově bohaté a myslím, že „to své“ si v něm najde opravdu každý.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

21.08.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Společnost synlab czech s. r. o. je opět o něco napřed. Nově se zaměřila na vzrůstající počet Čechů, kterým není lhostejné jejich zdraví a jsou připraveni do něj investovat i finanční prostředky. Ve spolupráci s e-shopem www.nextlifeapp.cz připravila systém "balíčků" laboratorních vyšetření, které si mohou klienti jednoduše a komfortně koupit on-line z domova. Preventivní péče tak nikdy nebyla jednodušší.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková