Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Refluxní chorobou jícnu trpí každý desátý člověk

refluxni-chorobou-jicnu-trpi-kazdy-desaty-clovek.png 06.12.2018 | Michael Hromada

Typickým příznakem tohoto onemocnění je pálení žáhy, způsobené návratem žaludečních šťáv zpět do jícnu a do úst. Nemocní přitom často netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.

Ve vyspělých zemích světa trpí na chronický reflux deset až dvacet procent populace, nejohroženější skupinou jsou přitom osoby ve věku od šedesáti do sedmdesáti let. Ve většině případů si refluxní chorobu lidé způsobují sami svým špatným životním stylem.

Významnou příčinou je obezita, dále pak konzumace mastných, smažených nebo silně kořeněných jídel či kouření a pití alkoholu. Na vině ale může být i nadbytek kávy, čokolády a jiných sladkostí.

„Kromě nezdravého životního stylu může reflux způsobovat také užívání některých léků či těhotenství, při kterém plod tlačí na žaludek. U některých osob je pak onemocnění dáno vrozenými dispozicemi, kdy se kvůli atypické anatomii jícnu a žaludku s chronickým refluxem již narodí,“ uvádí klinický biochemik MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB.

Příznaky a možné další komplikace

Pokud se trávicí enzymy opakovaně dostávají do oblasti nad žaludkem, způsobují kvůli své kyselosti celou řadu zdravotních problémů. Nejčastěji se projevují pálením žáhy, což se jednou za čas může stát i zdravým lidem, například po konzumaci dráždivého jídla. Varovným signálem ale je pálení žáhy několikrát týdně.

Mezi další příznaky patří bolest v oblasti žaludku a dolní části jícnu, potíže s trávením, pocit cizího tělesa v krku, pocit sevřeného hrdla, bolesti v krku, sucho v krku, obtížné polykání, chronický kašel, chrápání a zahleněnost. V závažnějších případech se žaludeční šťávy opakovaně dostávají až do úst, což se projevuje pocitem kyselosti v ústech, špatných dechem a zvýšenou kazivostí zubů. Neléčený reflux může způsobit vážné zdravotní problémy jako tvorbu vředů, zánětů, krvácení a v některých případech i rakovinu. Mnozí lidé však vůbec neví, že na refluxní chorobu trpí, a nepodstupují tedy žádnou léčbu.

Nový spolehlivý test

Donedávna byla diagnostika refluxu pro pacienty poměrně nepříjemná, jedním z používaných vyšetření bylo například zavádění sondy přes ústa jícnem až do žaludku. Moderní, jednoduchou a bezbolestnou alternativu představuje takzvaný Peptest, který zjišťuje přítomnost pepsinu ve slinách a podle míry jeho výskytu i závažnost refluxní choroby.

Pepsin je jednou z trávicích látek, které se vyskytují v žaludečních šťávách, u zdravého člověka by se tedy ve slinách vůbec neměl objevit. Aby byl test přesný, vzorek slin je potřeba odebrat hned ráno po probuzení. „Zajištění vzorku je na pacientech, nejde ale o nic složitého. Nejdřív si pacient na některém z odběrových pracovišť vyzvedne zkumavku se speciálním roztokem. Než se pak ráno po probuzení nají nebo napije, odkašle si a následně několikrát odplivne sliny do zkumavky s roztokem, dokud ji nenaplní až po rysku na samolepce. Zkumavku je pak třeba zašroubovat a protřepat, aby došlo ke smíchání reakčního roztoku se slinami,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš a dodává, že vzorek je poté připraven k analýze a je možné ho donést do laboratoře. Výsledky testu by měly být k dispozici už druhý pracovní den.

Léčba refluxní choroby

Ve většině případů se léčba zaměřuje na omezení tvorby žaludečních kyselin a podporu trávení. Obvykle bývá hlavní terapií speciální dieta, nejzazší možnost pak představuje chirurgický zákrok. Z důvodu možných komplikací ho ale lékaři doporučují pouze v případech, kdy ostatní možnosti léčby nevedou k dostatečnému zlepšení, nebo v situaci, kdy je reflux způsoben atypickou anatomií jícnu či žaludku.

PRVNÍ NEINVAZIVNÍ TEST NA REFLUXNÍ CHOROBU

PEPTEST je spolehlivý a komfortní test, který se provádí ze slin a zjišťuje, jestli pacient trpí refl uxem. Refl ux je zpětný tok žaludečních šťáv z žaludku do jícnu. Dochází při něm k dráždění sliznice jícnu, jež může vyvolat až jeho zánět. Enzym pepsin je součástí trávicích šťáv, pokud jej však test odhalí mimo žaludek, jedná se o refl uxní chorobu, kterou je třeba léčit.

KOMU JE TEST URČEN?

Peptest je vhodný pro pacienty s dlouhodobě trvajícími obtížemi, jako jsou zahlenění, pálení žáhy, vracení se žaludečního obsahu do jícnu a úst, pokašlávání, pocit cizího tělesa v krku, bolesti v krku, chronický kašel nebo pocit sevřeného hrdla. Taktéž příznaky jako zadní rýma, přetrvávající nutnost odkašlávání, změny hlasu, obtížné polykání, dýchavičnost, chronická obstrukční plicní nemoc, chrapot, astma, bolesti uší, zánět vedlejších dutin dýchacích cest, spánková apnoe, chrápání či ztráta zubní skloviny mohou ukazovat na onemocnění refluxem.

PRAKTICKÝ TIP: Vyšetření může doporučit váš lékař, který vám vypíše žádanku a poradí s výběrem odběrového pracoviště SYNLAB, kde získáte odběrovou soupravu. Na vybrané odběrové pracoviště raději dopředu zavolejte, abychom pro vás mohli odběrovou soupravu včas připravit.


Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2018/02
Zobrazit jako .PDF
refluxni-chorobou-jicnu-trpi-kazdy-desaty-clovek.png

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková