Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Očkování v ordinaci praktického lékaře: současnost a očekávané změny od roku 2018

Od 1. ledna 2018 vstoupí v platnost změna vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem. Přináší přitom mnohé novinky.

Především nový očkovací kalendář a změnu v termínech očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nového schématu se dočkala také hexavakcína – namísto stávajícího schématu 3 + 1 bude nově podávána ve schématu 2 + 1. Ke změnám dochází také ve zvláštním očkování proti virovým hepatitidám. Nově nastupujícím studentům lékařských fakult bude k přijetí stačit doklad o očkování proti virovým hepatitidám, nebudou muset dokládat dostatečnou hladinu protilátek. Ve vyhlášce již nebudou vyjmenované skupiny dětí, které mají být očkovány pneumokokovou vakcínou – tato skupina dětí se přesune do § 30 zákona o veřejném zdravotním pojištění.

 

Tetanus

Plošné očkování dětí probíhá v České republice od roku 1959. Nutno podotknout, že úspěšně. Tetanus je nyní součástí hexavakcíny – v podobě Tetavaxu se dává při pravidelném očkování, v podobě Tetanolu pur při poranění. Revakcinace by měla probíhat po deseti až 15 letech, opět vakcínou Tetavax, případně kombinovanými vakcínami Boostrix, Boostrix Polio (od čtyř let věku). U dětí se dělá v rámci pravidelných prohlídek, u dospělých na vlastní žádost. Pozor je potřeba dávat především na neočkované děti a u citlivých skupin nepodceňovat aplikaci hyperimunního séra (děti, senioři, cizinci).

Poslední booster dávka se dává v dětském věku, a to v deseti letech. Doporučení Národní imunizační komise zní přeočkovat tetanus u osob do 60 let věku po 15 až 20 letech, u osob nad 60 let věku po deseti až 15 letech. Optimální věková hranice je 30, 50, 65, 75 a 85 let. Imunokompromitované osoby by měly být přeočkovány ideálně po deseti letech.

 

Virová hepatitida

Proti virové hepatitidě jsou pravidelně očkováni novorozenci a děti HBsAg pozitivních matek, dospělí při rizikové expozici biologickému materiálu, pacienti v pravidelném dialyzačním programu a nově přijatí do domovů pro osoby se zdravotním postižením nebo do domovů se zvláštním režimem. Ve zvláštním režimu jsou potom pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách, studující oborů zdravotnických, sociálních i rekvalifikačních kurzů, vězeňská a justiční stráž. Tato opatření se přitom týkají osob narozených před rokem 1989.

 

Nepovinná očkování hrazená z prostředků VZP

Novela zákona přináší také změny v nepovinných očkováních hrazených Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Hrazena je přitom vždy vakcína ekonomicky nejméně náročná. Očkovat za těchto podmínek mohou přitom pouze registrující lékaři, nikoli očkovací centra!

Ve schématu 2 + 1 i 3 + 1 je možné očkovat Synflorix, Prevenar 13 jako ochranu před pneumokoky pro děti. Dívky i chlapci ve věku 13 let mohou být očkovaní na HPV, a to buď vakcínou Cervarix (prevence typu 16, 18, CA), Silgard (prevence typu 16, 18, 6, 11, CA + genitální bradavice) nebo Gardasil (9, prevence 9 typů HPV, CA + genitální bradavice). Osobám nad 65 let věku a chronicky nemocným je určeno očkování proti chřipce, a to vakcínou Vaxigrip, Influvac (trivalentní typ A H1N1, H3N2 a 1 linie typu B) či Vaxigrip Tetra (typ A H1N1 a H3N2 a 2 linie typu B). Vakcína Prevenar 13 je určena seniorům nad 65 let jako ochrana před pneumokoky. Hypo- nebo asplenici, pacienti po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, s imunodeficity, osoby po prodělaném invazivním meningokokovém či pneumokokovém onemocnění mohou dále využít možnosti očkování proti meningokokům, pneumokokům, Hib a chřipce.

 

DRUHY OČKOVÁNÍ:

  • Pravidelné = povinné očkování dětí (dle očkovacího kalendáře) a dospělých (tetanus, VHB)
  • Zvláštní – VHB (zdravotníci, sociální pracovníci, studenti), VHA (IZS), vzteklina
  • Mimořádné – epidemie – VHA, parotitida
  • Očkování při úrazech – tetanus, vzteklina
  • Očkování na vlastní žádost
    • hrazené z VZP – chřipka (nad 65 let), pneumokoky (děti a osoby nad 65 let a chronicky nemocní), HPV (13letí) atd.
    • nehrazené, příspěvek od ZP – KE, chřipka, VHA, MM, HPV, herpes zoster, varicella, před výjezdem do zahraničí

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/04
Zobrazit jako .PDF
ockovani-v-ordinaci-praktickeho-lekare-soucasnost-a-ocekavane-zmeny-od-roku-2018.jpg
nadory-prsu-hrozba-nejen-pro-zeny.jpg 17.10.2016
Mgr. Ing. Bc. Libor Staněk
mudr-marek-antos_1.png 06.12.2018
Michael Hromada

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková