Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Kde je vůle, je i cesta, říká nová generální ředitelka společnosti SYNLAB

kde-je-vule-je-i-cesta-rika-nova-generalni-reditelka-spolecnosti-synlab.jpg 16.04.2018 | Zdeněk Soudný

Téměř sedmnáct let se Kateřina Bílly Danyšová pohybuje v oblasti zdravotní péče. Vedla úspěšnou síť lékáren a působila také na manažerských postech u významných českých i globálních hráčů ve zdravotnictví v České republice. Na počátku roku 2018 usedla do křesla generální ředitelky synlab czech a synlab slovakia, největších a nejvýznamnějších společností poskytujících laboratorní vyšetření v České republice a na Slovensku.

Ve funkci jste sice teprve krátce, ale jak se vám na nové židli sedí?

Mám pocit, jako by těch pár týdnů bylo již několik měsíců. To neuvěřitelné množství informací, které musím vstřebat, desítky lidí, se kterými se potřebuji seznámit a navázat spolupráci. Každý den spousta papírů, e-mailů, telefonátů. Moc mě to baví. Pomáhá mi to orientovat se a také si vytvářet vlastní cestu k tomu, čeho bych ráda dosáhla. Navštívila jsem již většinu míst, kde působíme, a viděla většinu svých nových kolegů, kteří mě velmi mile a ochotně seznamují s náplní své práce, se svými pracovišti. A právě díky kolegům v laboratořích, ambulancích, na odběrových pracovištích, v dopravě a v neposlední řadě i díky těm, se kterými pracuji na centrále společnosti SYNLAB, jsem přesvědčená, že splnit to, s čím do společnosti SYNLAB přicházím, půjde.

Kdybyste ty plány měla jen stručně uvést?

Mé plány a cíle nejsou žádným tajemstvím. SYNLAB je v obou zemích stabilní společností, důležitým a velmi význaným poskytovatelem laboratorních služeb. To bych ráda nejen udržela, ale také naši pozici ještě dále upevnila. Chceme růst, a to v mnoha oblastech. Setkání s mými kolegy mi dalo jasný signál, že i oni chtějí na růstu laboratoří SYNLAB v obou zemích pracovat. A já pevně věřím, kde je vůle, je i cesta.

Máte pocit, že je ještě kam? Že je na českém či slovenském trhu ještě prostor pro další růst?

Oba trhy jsou jiné, mají svá specifika a v obou případech jsem přesvědčená o tom, že je kam a jak růst. Jsou to výzvy, ale myslím, že každý dobrý manažer by takové výzvy měl definovat a vytvářet prostředí, které je umožní realizovat. Nemyslím, že růst musí být nutně jen co do velikosti společnosti – ačkoli i tady v případě společnosti SYNLAB vidím velký potenciál jak ve formě růstu organického, tak i prostřednictvím akvizic, samozřejmě pokud to bude dávat smysl. Růst může být také co do portfolia poskytovaných služeb a jejich rozsahu či formy. Dnešní způsob práce se mění a my musíme být na tuto změnu nejen připraveni, ale domnívám se, že v mnoha ohledech bychom měli být tím, kdo s ní přijde, kdo ji bude iniciovat a bude ji mít pevně pod kontrolou. Ve spolupráci s těmi, kterých se změna týká.

Myslíte tím nové metody?

Samozřejmě i ty. Ale nejen ty. SYNLAB má neuvěřitelnou výhodu v tom, že patří do celosvětové sítě a může tak čerpat nejnovější poznatky a nejmodernější trendy z různých zemí nejen Evropy. Byla bych ráda, kdyby se na český a slovenský trh dostávaly novinky ve stejný čas, v jaký je uvádíme na jiných trzích. Naši lékaři i pacienti si to rozhodně zaslouží. Ale nezastavíme kupříkladu ani modernizaci celého prostředí. Stává se mnohem více interaktivní, pracuje v on-line módu. I na to bychom měli být připraveni a měli bychom být mnohem více hybateli vývoje.

Ačkoli se ukazuje, že kupříkladu čeští lékaři moc o vývoj v této oblasti nestojí?

Nemyslím si, že by to bylo úplně tak, že o něj nestojí. Ale nesmí v tom zůstat sami. Pokud chceme na něčem pracovat a něco našim spolupracujícím lékařům nabízet, musíme s nimi komunikovat, dělat produkty, o které mají zájem, a být jim v celém procesu partnery. Nelze na ně jen házet povinnosti a novinky, jak se to v České republice mnohdy děje, a nechat na nich samých, aby se s těmito věcmi porvali, nad rámec toho, že se musí starat o své pacienty a vyřizovat tuny administrativy. Ráda bych, abychom si s praktickými lékaři i specialisty budovali partnerský vztah, založený na důvěře a vůli společně přicházet s efektivními řešeními, která ve svém důsledku pomohou nejen práci lékařů, ale také pacientům.

Právě lékaři jsou pro SYNLAB klíčovými partnery. Chystáte směrem k nim nějaké zásadní změny? Mluvila jste o vizích – máte nějakou ohledně spolupráce s lékaři?

Pro mě je důležité, abychom pracovali na vztahu mezi synlabem a lékařem. Neměl by být vztahem „obchodním“, kde jedna strana je jen dodavatelem a druhá jen poskytovatelem. To by byla velká chyba. Lékař pro nás vždy musí být partnerem – tak k sobě musíme přistupovat se vzájemným respektem. Nabízíme lékařům mnoho služeb a aktivit, které mají vysokou přidanou hodnotu. Snažíme se jim zjednodušit vypisování žádanek, komunikaci s odběrovými pracovišti, respektive s laboratořemi, dostupnost výsledků, ale také například ulehčit práci s pojišťovnami či celý proces, který je s odběry a laboratorním vyšetřením spojený. Poskytujeme unikátní odbornou pomoc a spolupráci. To vše musí zůstat a je na nás, abychom oslovili lékaře také s dalšími formami spolupráce, s další nabídkou služeb. Naším cílem musí zůstat efektivní spolupráce, která lékaře nezatíží, ale naopak mu uleví a celý proces maximálně automatizuje. Ostatně to je ve svém důsledku také zájem pacienta a celého systému.  

Často se mluví o nedostatku lékařů, jak praktických, tak také specialistů. Není to jedna z oblastí, které SYNLAB také trápí?

Je. O to spíš, že bychom rádi rozšiřovali služby v počtu spolupracujících lékařů a pokrývali větší část území těmito službami. Ale narážíme na absenci lékařů – praktických, pediatrů i specialistů. Chceme-li spolupráci s lékaři a naši působnost v regionech zvýraznit, je naším zájmem, aby bylo s kým a kde. Posílit chceme ale také fungování našich ambulancí a nabízet i další služby. Nápadů je více, postupně se budou tříbit a rodit, z nápadu se budou transformovat v proces, na jehož konci, jak věřím, bude úspěšná rozvíjející se společnost s respektem lékařů i pacientů.  

Už se s lékaři, se kterými SYNLAB spolupracuje, setkáváte? Získáváte zpětnou vazbu a zjišťujete jejich potřeby?

První setkání již proběhla a myslím, že v dalších měsících budou ještě intenzivnější. Jsem ráda, když se s našimi partnery mohu setkat, a vždy platí pravidlo, že u mě mají dveře otevřené. Bez osobních setkávání by to ani nešlo. A je docela zajímavé jim naslouchat. Celý systém podle mě stojí před zásadními změnami, aby si zachoval tak dobrou úroveň, byl zároveň finančně udržitelný, postaral se o lékaře, sestry, ale také další zdravotnický i nezdravotnický personál a zvýšil efektivnost léčby. SYNLAB je připraven v rámci možností takové aktivity podpořit. Jak jsem již říkala, můžeme čerpat dobré zkušenosti ze zahraničí. A jsme připraveni se na všech dobrých změnách aktivně podílet.

 

Kateřina Bílly Danyšová

Kateřina Danyšová pochází z Frenštátu pod Radhoštěm, v současnosti žije v Praze. Je absolventkou Fakulty financí a účetnictví Vysoké škole ekonomické v Praze. V oblasti zdravotní péče se pohybuje již téměř sedmnáct let. Do společnosti SYNLAB přichází ze společnosti B. Braun, v níž se věnovala rozvoji obchodních příležitostí na českém a slovenském trhu. Předtím působila mimo jiné jako předsedkyně představenstva několika společností skupiny Agel či coby generální ředitelka sítě Lékárny Lloyds.


Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2018/01
Zobrazit jako .PDF
kde-je-vule-je-i-cesta-rika-nova-generalni-reditelka-spolecnosti-synlab.jpg

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková