Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Díky SYNLABU si muži mohli udělat „technickou prohlídku“ vlastního zdraví zdarma

diky-synlabu-si-muzi-mohli-udelat-technickou-prohlidku-vlastniho-zdravi-zdarma.jpg 18.10.2016 | Zdeněk Soudný

Více než 3 měsíce měli čeští muži unikátní šanci nechat si otestovat své zdraví. Společnost SYNLAB společně s projektem STK pro chlapy Petra Koukala přichystala pro všechny zájemce balíček bezplatného testování, který jednoduchým a rychlým způsobem přinesl základní pohled na zdraví prostaty, množství cholesterolu v krvi, nebo třeba na to, zda se ve stolici nenachází krev indikující karcinom tlustého střeva či konečníku. Odběrovými pracovišti SYNLAB prošlo celkem 630 zájemců. U mnohých z nich přitom výsledky ukázaly, že přišli včas, nebo dokonce již pár minut po pomyslné dvanácté hodině.

Muži ve věku od 30 do 45 let. To byla nejsilnější skupina, která mezi červnem a koncem září 2016 prošla testovacím balíčkem STK pro chlapy v rámci společného projektu Petra Koukala a společnosti SYNLAB. A udělali dobře. Více než polovina z nich má totiž problémy s cholesterolem. Téměř 5 % z vyšetřených v tomto věku mělo také nález krve ve stolici, což kromě signálu zánětů může být také prvním z příznaků kolorektálního karcinomu. Překvapivý výsledek se našel i u nejmladších vyšetřených ve věku od 17 do 29 let. Také u nich se často mimo rámec objevily výsledky na celkový cholesterol v krvi, celých 11 % mělo ale také krev ve stolici. Nejmladším testovaným byl sedmnáctiletý muž. Naopak nejstaršímu vyšetřenému bylo 92 let. Muži ve věkové kategorii nad 60 let se nejčastěji potýkají s problémy s cholesterolem – až v 70 %, dobré výsledky ale neměli ani ve vyšetření okultního krvácení – pozitivní výsledek mělo téměř 5 % z nich.

A jak je na tom PSA?
Hlavním sledovaným faktorem v rámci vyšetření STK pro chlapy byl ale parametr PSA. Během tohoto vyšetření se měří množství prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Byl vyvinutý jako nádorový marker pro screening a sledování rakoviny prostaty. Je dobrým vyšetřovacím nástrojem, ale není bezchybný. Zvýšená hladina PSA souvisí s rakovinou prostaty, ale také se objevuje u prostatitidy (zánětu prostaty) a benigní prostatické hyperplasie (BPH). Mírně zvýšené koncentrace PSA se také vyskytují u příslušníků černošské rasy. Hladina PSA navíc stoupá s věkem.

Nejhorším výsledkem PSA se mohou „pyšnit“ muži od 46 do 60 let věku, u kterých byl sledovaný parametr mimo referenční mez celkem v 9,3 %. Hned za nimi se umístili muži nad 60 let věku. Kdo by si ale myslel, že mladší ročníky mají úplně vyhráno, neměl by zas tak úplnou pravdu – mezi muži ve věku 30 až 45 let, stejně jako u těch nejmladších, mělo výsledky mimo referenční mez 1 % vyšetřených. 

 

Jak dopadlo vyšetření STK pro chlapy?

Celkem 630 vyšetřených
Jen muži
92 let nejstarší
17 let nejmladší

Mimo referenční mez:

17 – 29 let
PSA                1,2 %
p-glu                0 %
celkový cholesterol        23,4 %
stolice na OK            11,7 %

30 – 45 let
PSA                1 %            
p-glu                11 %
celkový cholesterol        55,6 %
stolice na OK            4,6 %


46 – 60 let
PSA                9,3 %        (dokonce i 4x!)
p-glu                16,1 %
celkový cholesterol        71 %
stolice na OK            10,5 %


60+ let
PSA                6,6 %
p-glu                18,4 %
celkový cholesterol        71 %
stolice na OK            8,8 %

O projektu STK pro chlapy

Pravidelné prohlídky absolvuje pouze čtvrtina dospělých mužů v ČR. Ti ostatní je nepovažují za důležité. Vyplynulo to z nedávného průzkumu společnosti Sanofi a agentury Millward Brown. Diagnózu „rakovina“ si každý den vyslechne 220 Čechů. Zhruba 70 lidí jí každý den podlehne.

V Česku je nyní více než půl milionu onkologických pacientů a prognózy odborníků počítají s tím, že nemocných rakovinou bude v nejbližších letech přibývat. Některým typům onkologických onemocnění se přitom dá do značné míry předcházet, a to preventivními prohlídkami. Na ty však nemyslí každý. A muži v tomto ohledu značně zaostávají za ženami. V průměru pouze 26 % z nich absolvuje alespoň jedno z preventivních onkologických vyšetření rakoviny prostaty, tlustého střeva, varlat nebo kůže dostatečně často.

Vyšetření karcinomu tlustého střeva a konečníku by měli lidé po padesátce podstupovat každé dva roky. Ještě častěji, tedy jednou ročně, by měli muži podstoupit preventivní vyšetření prostaty, což zcela ignoruje více než třetina českých mužů starších 50 let. Poctivou docházkou na prohlídky se může pochlubit jen čtvrtina z nich. Mladší ročníky na tom nejsou o mnoho lépe. Samovyšetření varlat, které by měl každý dospělý muž provádět alespoň jednou za měsíc, naprosto vynechává 40 % respondentů. Poctivě ho provádí jen 19 % českých mužů.

„Kdybych býval šel k lékaři hned, když jsem si něco nahmatal, mohla stačit jen operace. Já šel až po třech měsících, a proto jsem musel kromě operace podstoupit následně i náročné chemoterapie,“ potvrzuje český badmintonista a trojnásobný olympionik Petr Koukal. Toho ve 24 letech, na vrcholu sportovní kariéry, zastavila v rozletu rakovina varlete.

Právě Petr Koukal založil pod vlivem prodělaného onemocnění nadační fond, který realizuje projekt STK pro chlapy. Ve spolupráci se společnostmi Sanofi a SYNLAB se v létě uskutečnila akce STK Roadshow. Během léta mohli muži na STK stanicích pro chlapy po celé ČR absolvovat zdarma a bez objednání preventivní odběr krve zaměřený na prevenci rakoviny prostaty a varlat, diabetu a vysoké hladiny cholesterolu.

Motto:  „Až se chlapi začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno!“

prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., předseda České onkologické společnosti
Tato myšlenka stála u zrodu projektu STK pro chlapy.


Klíčová slova:
rakovina prostaty
rakovina

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2016/04
Zobrazit jako .PDF
diky-synlabu-si-muzi-mohli-udelat-technickou-prohlidku-vlastniho-zdravi-zdarma.jpg

Související článkycesi-sva-jatra-tak-radi-nemaji-vysledky-jejich-vysetreni-nedopadly-dobre.jpg

Češi svá játra tak rádi nemají, výsledky jejich vyšetření nedopadly dobře

18.07.2016 | MUDr. Tomáš Hrádek, Zdeněk SoudnýCelý článek...Češi svá játra tak rádi nemají. Nebo o ně neumí minimálně pečovat. Ukázal to další běh preventivního programu Zdraví národa společnosti synlab, zaměřený právě na tento důležitý orgán. U více než 50 % vyšetřených žen se prokázaly výsledky mimo normu, u mužů dosáhl počet vyšetření s nálezem mimo normu dokonce neuvěřitelných 79 %. Muže, tak poprvé v historii Zdraví národa, porazily, navíc takto zásadně, ženy. Celkem se této akce, která byla realizována v květnu 2016, zúčastnilo 3 518 probantů.
zbavime-se-nekdy-rakoviny.jpg

Zbavíme se někdy rakoviny?

15.02.2017 | Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., Dr. h. c., internista a onkologCelý článek...Zhoubné nádory doprovázejí lidstvo odjakživa, není to tedy jen trest za znečištěné životní prostředí nebo nezdravý způsob života. Nádorů je celkem více než 80 druhů a postihují nejen lidi, ale také zvířata.
laboratorni-vysetreni-jako-zaklad-uspesne-lecby-rakoviny-prostaty.jpg

Laboratorní vyšetření jako základ úspěšné léčby rakoviny prostaty

15.02.2017 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Karcinom prostaty se stal v posledních letech faktickým strašákem mužů. Zatímco dříve se týkal spíše mužů nad 50 let věku, stále častěji se lékaři ve svých ordinacích setkávají s indikací tohoto vážného onemocnění u mužů mladších, nezřídka i pod třicítku. Ostatně své by o tom mohl vyprávět olympionik a úspěšný badmintonista Petr Koukal, který svou veřejnou aktivitou pomohl k rozšíření povědomí o riziku onemocnění.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková