Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Chci svou tvorbou udělat život lidí o trošku radostnějším

chci-svou-tvorbou-udelat-zivot-lidi-o-trosku-radostnejsim.jpg 30.11.2017 | Zdeněk Soudný

Aby nebyl pro děti odběr krve stresujícím zážitkem, nosí naše sestry na odběrových pracovištích specializujících se na dětské pacienty speciální „veselé zástěrky“. Jejich autorkou je módní a oděvní návrhářka Marie Zelená, autorka projektu Návraty k hodnotám. Žije a tvoří převážně v Praze, pochází však z krásné obce Ostrožská Nová Ves nedaleko Uherského Hradiště. Velmi úzce spolupracuje se svojí dcerou Martinou Hrnčířovou, která je tváří její značky a občas ji i zastupuje. Nejen tento projekt byl tématem našeho rozhovoru.

Jak dlouho už vaše kolekce pro lékaře a sestry zpříjemňuje dětem odběry krve a pobyt v nemocnici?

Veselé obrázkové oblečení pro dětské lékaře a sestry tvořím od roku 2015. Na tuto tvorbu mě přivedl profesor Pavel Šlampa, přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně. Při našem společném setkání, kdy mě provázel po klinice, mi u jedné z ozařoven řekl: „Paní Zelená, vymyslete něco, aby se děti tak nebály lékařů a jejich bílých plášťů při ozařování.“ To byla pro mě výzva a zanedlouho jsem přinesla první veselou zástěrku. Tenkrát jsem ji tvořila složitou technikou, vystříhávala jsem jednotlivé díly obrázků z barevného fleecu, našívala je a pak ještě lemovala barevnými šňůrami. Můj tehdy čtyřletý vnouček Tomášek mi pomáhal, špendlil dílky na sluníčko a kytičky a řekl mi: „Babičko, já dám tomu sluníčku pusinku, aby všechny nemocné děti dostaly moji lásku…“ Tím se stal dětskou tváří celého projektu, od té doby se mnou více spolupracuje, hodnotí obrázky, které kreslím a nechávám tisknout. K projektu se připojila i moje nyní tříletá vnučka Eliška a obě děti se mnou projekt prezentují na přehlídkách i v médiích. Staly se tak zástupci dětí a často společně prezentujeme to, že by zdravé děti měly pomáhat těm nemocným.

Z kolika kousků se kolekce skládá?

Nyní používáme 18 různých obrázků, které osobně kreslím. Symboly sluníčka a mráčku, které nechybí na žádném kousku veselého oblečení, jsou nápad mého vnoučka Tomáška. Tvoříme zástěrky, které si lékařský personál obléká na klasický bílý plášť, a také halenky a šaty pro lékařky a sestry. Na všem jsou veselé obrázky, každý tvoří jednoduchý příběh většinou zvířátek, o kterém může lékař nebo sestra s dítětem mluvit. Tím odvádí pozornost dětí a vyšetření se tak – i podle zpětných vazeb – stává příjemnějším a často bez slziček. Ze stejných obrázků, jako jsou na oblečení, jsme začali dělat omalovánky. Dítě si tak za zvládnuté vyšetření může vymalovat stejný obrázek, jako má jeho lékařka nebo sestra na oblečení.

Víte, kde všude vaše modely lékaři a sestry nosí?

Veselé oblečení nosí lékaři a sestry v mnoha nemocnicích po celé České republice. Nosí je už také sestry na odběrových pracovištích společnosti synlab czech. Kolekce veselého oblečení není už pouze na odběrech krve, ale na mnoha odděleních a při různých vyšetřeních, například na všech odděleních v Dětské nemocnici v Brně, ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích, v Kroměříži, Břeclavi, ve Zlíně, v Uherském Hradišti, Kyjově, Olomouci, v Masarykově onkologickém ústavu v Brně a také v Ústavu sv. Alžběty v Bratislavě i jednotlivě v dalších nemocnicích.

Plánujete podobný projekt i do budoucna?

Kromě projektu Návraty k hodnotám a veselého oblečení pro dětské lékaře a sestry pracuji ještě na jednom projektu. Jsou to šaty vytvořené z obrázků dětí – „Šaty malované příběhy dětských duší“.  Tento projekt je zaměřen na podporu zejména dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Před dvěma lety mi děti z Dětské onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně ve věku od dvou do šesti let a děti z Mateřské školy při FN Brno nakreslily obrázky, které jsem zpracovala, nechala z nich potisknout látky a vytvořila tak jedinečnou kolekci modelů. Nyní také zpracovávám obrázky dalších dětí, i těch zdravých, které nakreslily svým maminkám. Maminka i sourozenci tak můžou mít šaty podle originálního obrázku, tatínek kravatu nebo košili… Myslím, že je to velmi pěkná památka, obrázek může být nejen na oblečení, ale také na bytových doplňcích a zůstane tak nezapomenutelnou vzpomínkou. Nyní připravuji ještě projekt k výročí 100 let od vzniku Československa, které bude příští rok.

Máte nějaké konkrétní zpětné vazby, kde třeba oblečení opravdu zpříjemnilo dětem odběr krve?

Máme krásné zpětné vazby jak od lékařů a sester, tak i od samotných dětí a jejich rodičů. Často nám říkají, že než si stihnou s malým pacientem popovídat, co vše je na obrázku, a vymyslí k tomu nějaký příběh, je po odběru krve nebo jiném vyšetření a vše proběhlo téměř bez povšimnutí.  Dostávám krásné dopisy a ty mě vždy velmi povzbudí a dají mi sílu jít dál, protože veselé obrázkové oblečení pro dětské lékaře a sestry beru jako to nejvýznamnější a nejsmysluplnější, co jsem kdy vymyslela a co tvořím. A současné době řešíme, že veselé zástěrky budou také na geriatrických odděleních nemocnic a LDN. Staří lidé velmi potřebují pohladit po duši a mít důvody se pousmát. Potřebují speciální a lidský přístup stejně tak jako malé děti. Budu šťastná, když budu vědět, že jsem svým životem a tvorbou mohla lidem udělat život o trošku radostnějším.


Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2017/04
Zobrazit jako .PDF
chci-svou-tvorbou-udelat-zivot-lidi-o-trosku-radostnejsim.jpg

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková