Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

CEVA – moderní cesta celoživotního kreditního vzdělávání

ceva-moderni-cesta-celozivotniho-kreditniho-vzdelavani.jpg 18.07.2016 | Zdeněk Soudný

Společnost synlab je již druhým rokem generálním partnerem projektu Creative Education Vital Application (CEVA), který pomáhá s interním vzděláváním zaměstnanců. Prostřednictvím sofistikovaného e-learingového programu si mohou zaměstnanci prohlubovat svou odbornou kvalifikaci a průběžně získávat potřebné kredity pro celoživotní vzdělávání. To vše z pohodlí pracoviště či domova, podle časových individuálních potřeb. Spolupráce společnosti synlab s provozovatelem portálu CEVA navíc umožňuje přípravu specifických vzdělávacích kurzů, určených přímo pro zaměstnance synlabu. Náklady na vzdělávání za své zaměstnance navíc plně platí společnost synlab.

„Portál CEVA umožňuje všem našim zaměstnancům absolvovat e-learningové kreditové kurzy, které jsou určené jak pro absolventy středních a vyšších odborných škol, tak také pro vysokoškolsky vzdělané zaměstnance společnosti synlab,“ říká Mgr. Anetta Franková, vedoucí HR oddělení synlab czech s.r.o. Jak dodává, kromě široké nabídky kurzů na nejrůznější témata, které lze absolvovat několika různými formáty, mimo jiné prostřednictvím oblíbených webinářů, přináší CEVA také velké množství aktuálních informací a článků, určených pro pracovníky ve zdravotnictví. CEVA je navíc systém, který poskytuje možnost průběžného vzdělávání mnoha dalším skupinám – zapojit se do něj mohou například také studenti zdravotnických oborů, kteří mají zájem o kariéru v oblasti laboratorních vyšetření.

„Velkou výhodou portálu CEVA jsou souhrnné přednášky či monotématické prezentace zaměřené na stanovení, indikaci a interpretaci laboratorních výsledků. Přednášky jsou opatřené i interaktivním seznamem snímků. Díky tomu mohou zájemci opakovaně a cíleně procházet jen informace, které je zajímají a efektivně tak získávat nejnovější poznatky z oboru,“ říká za projekt CEVA MUDr. Daniel Rajdl, Ph.D.

 

KURZY ŠITÉ NA MÍRU, ANEB MIKROBIOLOGIE TÁHNE

Z dlouhodobé spolupráce mezi CEVA a společností synlab se zrodil například kurz, který vycházel z potřeb společnosti, a o který byl mezi zaměstnanci synlabu velký zájem. Kurz „Vybrané kapitoly z mikrobiologie“ je určený zdravotním laborantům, všeobecným sestrám, porodním asistentkám, ale také lékařům všech oborů a analytikům v klinických laboratořích. V současné době obsahuje již čtyři samostatné kapitoly, které se věnují významu kultivace v diagnostice mykobakterií, laboratorní diagnostice virových zánětů CNS (včetně kazuistiky), vzniku a šíření rezistence bakterií na antibiotika a syndromu toxického šoku. Všechny části kurzu jsou přednášeny lékaři, specializujícími se na danou problematiku a na portálu CEVA si účastníci mohou prostudovat studijní materiály, mimo jiné prezentace s komentářem jejich autorů. Součástí kurzu je závěrečný test.

 

AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO TY, KTEŘÍ SE ZAJÍMAJÍ

Další z výhod partnerství společnosti synlab s portálem CEVA je přístup zaměstnanců společnosti k nejnovějším informacím a poznatkům v oblasti zdravotní péče. Podle „štítků“ si tak každý může vybrat oblast, která jej zajímá a sledovat poznatky, které sdílí jednotliví aktivní účastníci portálu CEVA – lékaři, univerzitní profesoři, specialisté z různých lékařských oborů. Možnost publikovat na portálu CEVA přitom mají také zaměstnanci a spolupracovníci společnosti synlab.

 

VZDĚLÁNÍ S GARANCÍ UNIVERZITY KARLOVY

Hlavním garantem kvality a nezávislosti vzdělávacího programu CEVA je Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni, na obsahu se nicméně podílí odborníci a instituce z mnoha dalších odborných pracovišť. Díky tomu najde na portálu www.ceva-edu.cz informace každý, kdo se chce v oblasti zdravotnictví dále vzdělávat - kliničtí analytici a NLZP (zejména zdravotní laboranti a všeobecné sestry). Vzdělávací materiály jsou navíc zdarma – připravovat se na samotné kreditové semináře je tak možné průběžně.

Mnoho přednášek a témat je kromě standardní písemné formy zpracováno také moderní audio-vizuální formou. Videa nabízejí nejen prezentace jednotlivých odborníků, ale také jejich zvukovou stopu. Díky ní mohou zájemci takové přednášky sledovat stejně, jako kdyby byli přítomni přednášce. Další z forem sdílení informací jsou webináře.

 

REGISTRACE NA CEVA MÁ SVÉ VÝHODY

•    individualizace studia – můžete sledovat vlastní pokrok v kurzu, nastavit si vzhled prostředí (viditelnost postranních bloků, ukládání vlastních souborů, nastavení zasílání článků a diskusních příspěvků na e-mailovou adresu, změna vzhledu, publikace informací o sobě…)

•    možnost vyplňovat testy – testy jsou jednou z nejefektivnějších forem zapamatování si informací a dávají uživateli zpětnou vazbu, zda udržel důležité informace

•    získat certifikáty – pro formální zakončení kurzů a získání kreditů celoživotního vzdělávání slouží generování certifikátů

•    vkládat komentáře či diskusní příspěvky – registrovaný uživatel může publikovat své názory, komentovat příspěvky ostatních, zadávat dotazy konzultantům

•    aktivně vytvářet obsah CEVA (např. psát vlastní blog, publikovat článek…)

http://www.ceva-edu.cz/

 

NAŠIMI STUDENTY JSOU DOSPĚLÍ LIDÉ

MUDr. Daniel Rajdl, Ph.D. je jedním z autorů a „hnacích motorů“ projektu CEVA. A je pomyslným „styčným důstojníkem“ spolupráce se společností synlab.

 

Jak se vůbec nápad na vznik tak jedinečného portálu zrodil?

Základní idea vznikla někdy v roce 2008 a odrážela stále aktuální potřebu udržet krok s nepřeberným množstvím informací, které lidé pracující v laboratorní medicíně musí absorbovat. Patřili jsme k průkopníkům elektronického vzdělávání a postupem času jsme dokázali, že pro vzdělávání v laboratorní medicíně je to správná cesta.

 

Obvykle se neobejde bez velkých porodních bolestí. Bylo tomu v tomto případě jinak?

Průkopnictví a neprobádané cesty vždy vedou k nalezení mnoha slepých cest a bez nadšení mnoha spolupracovníků by projekt velmi rychle skončil. Naštěstí za portálem CEVA vždy stál silný tým odborníků a dostatečně nadšený okruh „inovátorů“, kteří byli schopni spojit spíše konzervativní odborníky s moderními způsoby výuky.

 

Co je těžší – získat spolupracující a přednášející odborníky, nebo „studenty“?

Myslím, že v tom není zásadní rozdíl. Naši studenti jsou dospělí lidé a mají stejné „charakterové“ přednosti a nedostatky jako etablovaní odborníci. U studentů je vždy problém sehnat někoho aktivního, u odborníků je spíše problém sehnat někoho, kdo si pro práci v CEVA najde čas.

 

Již druhým rokem spolupracujete se společností synlab, která je generálním partnerem projektu – jak spolupráce běží?

Osobně tuto spolupráci vnímám pozitivně – posunula nás směrem ke zlepšení uživatelské přívětivosti portálu CEVA a rozšíření obsahu. Nejvíce si ale vážím zpětné vazby, kterou od uživatelů ze společnosti synlab dostáváme. Jsou otevřenější, přímočařejší než „běžní“ uživatelé a vždy mám z podnětů (kritických i pochvalných) radost.

 

Vidíte do „pozadí“ – o jaké kurzy je tedy ze strany zaměstnanců společnosti synlab největší zájem?

„Top“ kurzy jsou logicky značně závislé na jednotlivých laboratořích, tedy nějaký obecný žebříček nelze s klidným svědomím publikovat. Nabídka kurzů je poměrně široká, tedy každý by si měl vybrat – proto bych spíše pochválil „nej“ laboratoř, kde se do studia zapojili v největší míře – je to Laboratoř Praha, Jankovcova 2.

 

Prozradil byste, jaké se chystají novinky pro další „semestry“?

Průběžně aktualizujeme stávající kurzy a chystáme nové – např. v září vypustíme do světa akreditovaný kurz „Atlas hematologie“ s bohatou obrazovou dokumentací a několika interaktivními kazuistikami. Opět nás čeká série aktualizovaných webinářů na nejrůznější témata (od kazuistik přes kontrolu kvality až např. k zajímavostem o železu), přednášené špičkami v oboru. Tedy stačí si jen vybrat, resp. najít si čas a dozvědět se něco nového.


Klíčová slova:
Neplodnost

Tento článek je součástí vydání
Synlabianer 2016/03
Zobrazit jako .PDF
ceva-moderni-cesta-celozivotniho-kreditniho-vzdelavani.jpg
napsali-o-nas_1.jpg 10.05.2019
Gabriela Matějková

Související článkyvirus-zika-postrach-letosniho-leta-ne-pro-laboratore-synlab.jpg

Virus zika – postrach letošního léta? Ne pro laboratoře SYNLAB

17.10.2016 | MUDr. Jarmila Bečvářová ,Mgr. Ing. Bc. Libor StaněkCelý článek...Počátkem letošního jara nás veškerá média informovala o celosvětovém problému s názvem Zika. Dle předpokladu, kdykoliv se jedná o možnost nákazy cizorodým agens, o virech to platí o to více, vypukne mezi lidmi hysterie, neb „strach má velké oči“. Na druhou stranu by se žádná možnost epidemie neměla podceňovat.
jak-zvladat-prozita-traumata-treba-i-za-pomoci-technik-navy-seal.jpg

Jak zvládat prožitá traumata, třeba i za pomoci technik Navy Seal?

17.10.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Zdravotní sestry, laboranti a laborantky. Ti všichni prošli seminářem, který společnost SYNLAB organizovala pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Hlavními tématy byly obava, napětí, úzkost, stres, panické reakce a způsoby, jak se s nimi vypořádat.
menime-svou-tvar-ale-jsme-to-stale-my.jpg

Měníme svou tvář, ale jsme to stále my

17.10.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Je to rok, kdy společnost synlab získala strategického investora a stala se – spolu s další významnou evropskou laboratorní společností Labco – součástí nadnárodní společnosti Cinven. Dohromady tvoří jednoho z největších a nejvýznamnějších poskytovatelů laboratorních služeb na starém kontinentě. Nyní dochází ke změně korporátní identity celé společnosti – jméno SYNLAB zůstává, ale s novým logem, barevností a symbolem.
seminare-konference-informace-synlab-pomaha-odbornemu-vzdelavani.jpg

Semináře, konference, informace – synlab pomáhá odbornému vzdělávání

18.07.2016 | Zdeněk SoudnýCelý článek...Také v uplynulém období pořádala společnost synlab několik odborných seminářů, na kterých byly diskutovány nejnovější poznatky z odborné činnosti společnosti synlab. Semináře a konference jsou dalším doplněním činnosti společnosti synlab, kterou se snaží pomoci zvýšit odbornost všem svým zaměstnancům, spolupracovníkům či partnerům.

NejčtenějšíSexuálně přenosné infekce 2. část: bakteriální původci, jiní než Chlamydia trachomatis18.07.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Sexuálně přenosné infekce 3. část: lidské papilomaviry (HPV)18.10.2016 | Mgr. Klára Vilimovská Dědečková, Ph.D., Laboratoř molekulární diagnostiky, Oddělení Molekulární detekce patogenů

Reprodukční imunologie15.02.2017 | Ing. Anabela Čížková | MUDr. Barbara Trnková